T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
MARDİN HAVALİMANI

​​​​​​

Seyrüsefer Hizmetleri


Seyrüsefer Hizmetleri

 

ATC (Kule) ÜNİTESİ 

Meydan Kontrol Hizmeti:  Uçakların emniyetli bir şekilde iniş- kalkış yapmasının sağlandığı ve uçuşun ilk ve son evreleri olarak tanımlayabileceğimiz aşamalarda verilen hava trafik hizmetlerini kapsamaktadır.

 

Bu tanım kapsamında; Mardin Havalimanı'nda Meydan Kontrol Hizmeti verilmektedir. Türkiye genelinde saha kontrol hizmeti İstanbul ve Ankara'da mevcut olan radar merkezleri ( ACC ) tarafından sunulmaktadır.

 

AIM ÜNİTESİ


Mardin Havalimanı'nda uçuşların etkin ve emniyetli bir şekilde yürütülebilmesi için havacılık verilerini, uluslararası standartlarda uçuşlardan önce toparlamak, kullanılır hale getirmek ve ilgili tüm sivil havacılık kuruluş yada havayolu şirketlerine zamanında gönderme görevi  AIM ünitesi tarafından yerine getirilmektedir.

 

ELEKTRONİK ÜNİTESİ

 

Mardin Havalimanı  hava trafiğinin kontrolü; uluslararası havacılık kurallarına göre VOR, DME, NDB ve ILS(Localizer-Glide Path) seyrüsefer istasyonları ve Teknik Blok binasında  konumlanmış olan hava/yer ve yer/yer haberleşmesinde kullanılan telsizler ile seyrüsefer yardımcı sistemleriyle hizmet verilmektedir.

 

Bununla birlikte yine Hava Trafik Hizmeti'nde  AFTN otomatik mesaj alma/gönderme sistemi, ses kayıt sistemleri de yer almaktadır.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü